1981 yılında Ankara'da doğdu. Doğumundan kısa süre sonra İstanbul'a taşındı ve yedi yaşında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'na yarı zamanlı Viyolonsel öğrencisi olarak Suzan Altıner'in sınıfına başladı. Burada 4 yıl eğitim aldıktan sonra İzmir'e taşınan ve burada 1993 yılında, Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nın tam zamanlı öğrencisi olarak Viyolonsel eğitimine Prof. Ümit İşgörür'ün sınıfında başladı.

     1995 yılında Rotary Klup'ün düzenlediği "Yetenekli Çocuklar Müzik Yarışması'nda" 3.lük ödülü aldı. 1997 ve 1998 yıllarında dünyaca ünlü Viyolonselci ve Orkestra Şefi Alexander Rudin tarafından düzenlenen workshoplarda aktif olarak yer aldı. 2002 yılında Türkiye'de Heitor Villa-Lobos'un "Bachianas Bresillieras" adlı eserinin ilk seslendirilişinde yeraldı. 2002 yılında Fransa'da düzenlenen ve uluslararası bir festival olan International Music Festival "Festival Musicale Et Lyrique" in Bourg-Saint-Andeol (Ardeche) 'de solo ve oda müziği dallarında çok başarılı konserler yaptı.

     Eğitiminin bir buçuk yılında Prof. Çağlayan Ünal Sümer'in sınıfında devam etti. 2003 yılında, mezuniyetinin hemen ardından İstanbul Teknik Üniversitesi Müzik İleri Araştırmalar Merkezi'nin (MIAM) sınavlarını geçerek Reyent Bölükbaşı'nın sınıfında tam burslu öğrenci olarak öğrenime hak kazandı.

     2008 başında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı'nda Doç. Sinan Dizmen'in sınıfında master çalışmalarına başladı. Daha sonra aynı okulda çalışmalarına Doç. İzzet Nazlıaka ile devam etti. 2009 yılında Başkent Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nın yüksek lisans programını kazandı ve bu okula yatay geçiş yaparak çalışmarına Doç. Sinan Dizmen ile burada devam etti.

     2004 yılında Ankara'da Başkent Üniversitesi Orkestra Akademik Başkent'in sınavını başarıyla geçerek aynı orkestrada çalışmaya başladı. Şerif Can Ünver halen aynı orkestrada görevini sürdürmektedir ve yanısıra 2007 yılından bu yana Başkent Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda Viyolonsel  dersleri vermesinin yanısıra, 2010 yılından itibaren Orkestra Akademik Başkent'in Sanat Yönetmenliği görevini yürütmektedir.
Şerif Can ÜNVER
Biyografi